Wrzesień - Niepubliczne Przedszkole "SMYK" w Inowrocławiu

Grupy > Biedronki > Archiwum > 2013/2014 > Jak spędzalismy czas

We wrześniu braliśmy udział w międzynarodowej akcji „Sprzątanie Świata”. W przedszkolu odbył się apel w czasie którego rozwiązywaliśmy różne zadania związane z segregowaniem odpadów, dbaniem o czystość naszej planety i najbliższego środowiska. Z przeróżnych odpadów: kartonu, rolek po papierze, kubków po jogurtach wykonaliśmy makietę ulicy i miasta, którą bawiły się dzieci podczas zabaw tematycznych w przedszkolu. Zadbaliśmy również o porządek w najbliższej okolicy przedszkola, gdzie wszyscy razem zbieraliśmy i segregowaliśmy odpady.

W ramach akcji „Dzień bez Samochodu” wybraliśmy się na spacer do Parku Solankowego, gdzie pod hasłem: „Czyste powietrze to Twój ruch” przebiegała impreza poświęcona promowaniu zdrowego stylu życia bez spalin samochodowych, zachęcająca dzieci do spacerów i jazdy na rowerze. W muszli koncertowej zaprezentowaliśmy nasze talenty i zdobyliśmy I miejsce wśród przedszkolaków i uczniów szkół na najlepsze hasło, które brzmiało: ”Z samochodu wysiadamy i rowerem w świat ruszamy”. Podczas akcji przedszkolaki trzymały w ręku transparent, który wspólnie wykonały w przedszkolu na zajęciach artystycznych z plastyki.

Wybraliśmy się również na wycieczkę do Ogrodów Działkowych. Podczas wycieczki zapoznaliśmy się z pracami na działce wczesną jesienią, poznaliśmy nazwy kwiatów, owoców, a także drzew na których te owoce rosną. Dowiedzieliśmy się również jak wygląda zbiór owoców i warzyw, a także jak trzeba pielęgnować rośliny, żeby rosły piękne i zdrowe. Z darów ogrodu, które przynieśliśmy do przedszkola urządziliśmy wystawę w naszym kąciku przyrody, a na zajęciach plastycznych postanowiliśmy wykonać drzewa owocowe, które widzieliśmy na wycieczce w ogrodzie.

Samodzielne zgromadzenie przez dzieci jesiennych warzyw i owoców w kąciku przyrody zachęciło je do działań praktycznych i wielozmysłowego rozpoznawania tych darów przyrody. Dzieci dotykały, wąchały i smakowały owoce i warzywa. Z części owoców wykonaliśmy sałatkę owocową, natomiast z warzyw sałatkę warzywną, którą częstowaliśmy całą społeczność przedszkola. Przedszkolaki, podglądając pracę pani kucharki podczas przygotowywania przetworów z jesiennych plonów, uczyły się w jaki sposób można przechować witaminy ukryte w warzywach i owocach na zimę. Słoiczki z przetworami dzieci pomagały ustawiać na półkę, a na zajęciach z plastyki stemplami z warzyw wykonaliśmy własne zaprawy w dużych słoikach z papieru.