Biedronki poznają przyrodę - Niepubliczne Przedszkole "SMYK" w Inowrocławiu

Grupy > Biedronki > Archiwum > 2013/2014 > Jak spędzalismy czas

W ramach projektu edukacji przyrodniczo ekologicznej „Smyki poznają przyrodę” aktywnie i twórczo spędzaliśmy czas poznając piękno i różnorodność otaczającej nas przyrody.

Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych rozpoczęliśmy od założenia jesiennych kącików przyrody ożywionej i nieożywionej. Nasze kąciki bardzo szybko wzbogaciły się o dary gromadzone nie tylko podczas jesiennych spacerów z dziećmi w okolicy przedszkola, lecz także podczas spacerów i wycieczek dzieci ze swoimi rodzicami. Zgromadzone dary przyrody wywołały wśród dzieci duże zaciekawienie i chęć ich poznania. Wiedzę na temat wszystkich eksponatów zdobywaliśmy na zajęciach dydaktycznych poprzez różne formy i metody pracy, najczęściej jednak organizując zabawy badawcze, które pozwalały na samodzielne doświadczanie i prowadzenie obserwacji.

Zabawy badawcze prowadzone w kąciku przyrody ożywionej pozwoliły na aktywne poznanie sposobu zbioru i gromadzenia darów przyrody, które pochodziły z różnych ekosystemów.
Z parku były to liście, jarzębina, kasztany i żołędzie, które zebraliśmy podczas licznych spacerów, z lasu szyszki i grzyby, z ogrodu kwiaty i warzywa, natomiast z sadu liczne owoce.

Nasze przyrodnicze „skarby” wykorzystywaliśmy również na zajęciach artystycznych z plastyki. Z liści tworzyliśmy różne kompozycje przestrzenne, suszyliśmy je, kruszyliśmy i porównywaliśmy ze świeżymi, przyklejaliśmy na kartkę tworząc ciekawe prace plastyczne, do przyklejonych liści tworzyliśmy podpisy, ucząc się przy okazji nazw drzew, z których te liście spadły. Z kasztanów, żołędzi i szyszek wykonywaliśmy różne ludziki, z owoców i warzyw pyszne sałatki, a z kwiatów komponowaliśmy piękne bukiety.

Wśród przedszkolaków wzbudziliśmy również zainteresowanie przyrodą nieożywioną. Udało nam się zachęcić dzieci, a także ich rodziców do zbierania ciekawych okazów przyrodniczych podczas wycieczek czy spacerów. Eksponaty zgromadzone w kąciku przyrody: kamienie polne, kawałki skał górskich, kamienie nadmorskie, węgiel, sól - oglądaliśmy przy użyciu szkieł powiększających, wypowiadając się na temat ich koloru, kształtu i twardości.