"W świecie wartości" - Niepubliczne Przedszkole "SMYK" w Inowrocławiu

Projekty

W roku szkolnym 2013 /2014  realizujemy dodatkowe treści  programu pn.”W świecie wartości”.

Kolejny miesiąc będzie przeznaczony na realizację jednego z tematów przewodnich o wartościach.

Wrzesień- SZACUNEK (Dzień Szacunku dla Starszych)
Październik- POKÓJ/AGRESJA
Listopad- TOLERANCJA (Międzynarodowy Dzień Tolerancji)
Grudzień- WSPÓŁDZIAŁANIE
Styczeń- UCZCIWOŚĆ
Luty- MIŁOŚĆ (Dzień Zakochanych)
Marzec- SZCZĘŚCIE (Międzynarodowy Dzień Szczęścia)
Kwiecień- ZDROWIE (Światowy Dzień Zdrowia)
Maj- OJCZYZNA (1,2,3 Maja)
Czerwiec- JEDNOŚĆ (Dzień Wspólnoty)
Lipiec- ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Współpraca

W lutym świętowaliśmy miłość. Dzieci śpiewały piosenki, bawiły się w grupie oraz kolorowały serce, które uznały za symbol miłości. Odbyła się pogadanka czym jest miłość i co dla Nas oznacza. Na pamiątkę, każde dziecko dostało małe, czerwone serduszko, które ma przypominać mu jak ważną rolę w naszym życiu pełni miłość.

Miłość

Wychowanie w duchu wartości- szczęście
W marcu świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Szczęścia.
Z tej okazji w grupie Motylków odbyły się zajęcia mające na celu rozwinięcie inteligencji emocjonalnej. dzieci rozróżniały różne graficzne znaki emocji. Odbyła się pogadanka, na temat tego co sprawia, że czujemy się szczęśliwi. Na koniec zajęć dzieci ozdobiły krepą listki, które zostały przyklejone do Drzewka Szczęścia.

Szczęście

Wychowanie w duchu wartości- Uczciwość.
17 lutego dzieci z grupy Motylków zapoznały się z pojęciem uczciwości.
Dzieci wysłuchały wiersza „O Grzesiu kłamczuchu i jego Cioci” oraz podpisały kontrakt Uczciwego Przedszkolaka. na jego podstawie odbyła się pogadanka o znaczeniu słowa uczciwość i o roli kłamstwa w życiu każdego z Nas. W trakcie zajęć odbyły się także warsztaty plastyczne- dzieci kolorowały Medale Uczciwego Przedszkolaka.

Uczciwość

18 listopada br. w ramach realizacji Programu o wartościach odbył się apel pn. TOLERANCJA pod kierunkiem psycholog Marty Hejenkowskiej  kształtowano u dzieci empatię, serdeczność i otwartość na potrzeby dzieci niepełnosprawnych. Zabawa integracyjna przy muzyce zainspirowała uczestników do witania się różnymi częściami ciała. Potem dzieci wysłuchały opowiadania Doroty Niewoli pt. „Chcę mieć przyjaciela” porównywały wygląd zewnętrzny osób o różnym kolorze skóry, stopniu niepełnosprawności, rozmawiały ze sobą , prezentowały swoje stanowisko, nazywały  emocje, malowały wesoły portret przyjaciela ,a na  zakończenie odegrały scenkę dramową.

Tolerancja

30 października  w ramach realizacji dodatkowych zadań z zakresu Programu o wartościach odbył się apel pn. „Na wiejskim podwórku”. Celem spotkania było rozwijanie umiejętności rozpoznawania różnych stanów emocjonalnych oraz wyrażania  agresywnych odczuć. Zabawy terapeutyczne na  opanowywanie i przezwyciężaniu złości i agresji.

Agresja

„W zdrowym ciele, zdrowy duch!!”  W czerwcu Motylki dyskutowały na temat zdrowego trybu życia. Korzystając z pomocy Zdrojka, znanego z programu „Mamo, tato pij wodę!” dzieci stworzyły własną piramidę zdrowego żywienia.

„Ojczyznę trzeba kochać i szanować…”
W maju Motylki dowiedziały się jakie znaczenie ma dla Nas Ojczyzna. W grupie, dzieci rozmawiały o fladze i godle Polski. W trakcie zajęć plastycznych, każdy miał okazję wykonać własną flagę, z którą później dzieci maszerowały w rytm muzyki.

Ojczyzna