2015 - 2016 wrzesień - luty - Niepubliczne Przedszkole "SMYK" w Inowrocławiu

Idź do spisu treści

Menu główne:

Archiwum > Wydarzenia
Karnawał 2016 roku dobiegł końca, więc tradycyjnie nasze przedszkole odwiedził dziś orszak Kozy Mątewskiej. Wesoła muzyka, tańce i barwne stroje przebierańców towarzyszyły przedszkolakom w ostatkach. Nasz przedszkolny orszak Kozy wraz z Kozą Matewską odpędzali zimę i przywoływali wiosnę piosenką i śmiechem, zapewniając nam dostatek na cały rok. Nie tylko orszak Kozy Mątewskiej zabawiał zebranych, bo również dzieci z naszego przedszkola przygotowały niespodziankę i zaprezentowały gościom wiersz i piosenkę ostatkową. Ostatni dzień karnawału upłynął nam przy dżwiękach głośnej kapeli i przyśpiewkach ludowych, dostarczając każdemu zapas dobrej energii na cały rok!
8 lutego w Naszym przedszkolu gościł teatr ze Studia Artystycznego Arena i zaprezentował dzieciom przedstawienie pod tytułem "Podróże z globusem na piatkę z plusem"
28 stycznia w naszym przedszkolu w ramach dnia plastycznego dzieci wykonały maski karnawałowe i korony techniką collage. Przedszkolaki dowiedziały się, na czym polega technika collage i ozdabiały swoje balowe przebrania papierami kolorowymi,piórkami, brokatem, cekinami, filcem, krepą i konfetti. Byc może na naszym poniedziałkowym balu karnawałowym zobaczymy jakiegos przedszkolaka w takim przebraniu?
27 stycznia 2016r. w Przedszkolu Niepublicznym "Smyk" w Inowrocławiu odbyła się niecodzienna uroczystość podsumowania ewaluacji zewnętrznej przeprowadzonej przez starszych wizytatorów Kujawsko-Pomorskiego Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy panią Beatę Wasilewską i pana Wojciecha Gliwińskiego. W uroczystości udział wzięli również zaproszeni goście: Przewodniczący Rady Miasta Tomasz Marcinkowski, Naczelnik Wydziału Oświaty i Sportu Magdalena Kaiser, Dyrektor Przedszkola "Muzyczna Kraina" Jolanta Mrówczyńska, rodzice, pracownicy przedszkola i dzieci.
Ewaluacja problemowa została przeprowadzona w dniach 17.12.2015r.-21.01.2016r. i dotyczyła następujących obszarów: "Przedszkole realizuje koncepcję pracy ukierunkowana na rozwój dzieci", "Dzieci są aktywne", "Przedszkole wspomaga rozwój dzieci, z uwzględnieniem ich indywidualnej sytuacji". W imieniu Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty raport na ręce właścicielek przedszkola Danuty Sobierajskiej i Iwony Stanek wręczyli starsi wizytatorzy - Beata Wasilewska i Wojciech Gliwiński. W świetle obowiązującej dwustopniowej skali oceniania (poziom podstawowy i ponadpodstawowy) Przedszkole Niepubliczne "Smyk" uzyskało najwyższą ocenę w każdym z trzech badanych wymagań.
Ewaluatorzy za istotne uznali fakt, że placówka posiada bogatą bazę dydaktyczną, w skład której wchodzą między innymi Sala Doświadczania Świata wyposażona w specjalistyczny sprzęt do integracji sensorycznej i fizjoterapii, jak również Biofeedback. Nauczyciele i terapeuci posiadają wysokie kwalifikacje, systematycznie doskonalą swój warsztat pracy pod kątem pomocy dzieciom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym ze spektrum autyzmu. Kadra przedszkola stosuje alternatywne metody nauczania w utworzonych gabinetach specjalistycznych, salach do edukacji i terapii zajęciowej. Wizytatorzy szczególnie wysoko ocenili warunki jakie przedszkole stwarza każdemu przedszkolakowi, aby czuł się w niej przyjaźnie i bezpiecznie oraz by mógł odnosić sukcesy w rozmaitych dziedzinach na miarę swoich możliwości. Starszy wizytator Beata Wasilewska podkreślała, że z przeprowadzonych rozmów z rodzicami oraz analizy ankiet wynikało, że Przedszkole spełnia oczekiwania rodziców pod kątem bogatej oferty zajęć dodatkowych dla dzieci zdrowych i o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz zapewnia poczucie bezpieczeństwa.
„Od początku istnienia naszego przedszkola, tj. od stycznia 2013r. dążyłyśmy do tworzenia warunków rozwoju dziecięcych talentów zgodnie z indywidualnym potencjałem wychowanków szczególnie w zakresie edukacji językowej i artystycznej. Wzbogacałyśmy bazę dydaktyczną tak, aby służyła edukacji, indywidualnej terapii i rewalidacji dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych” - powiedziała Dyrektor Przedszkola „Smyk” Danuta Sobierajska. „W odpowiedzi na potrzeby środowiska utworzyłyśmy oddziały specjalne dla dzieci ze spektrum autyzmu, powołałyśmy Zespół Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dzieci , który obejmuje indywidualnymi zajęciami dzieci także spoza przedszkola. W kwietniu 2015 roku zorganizowałyśmy I naukową konferencję dla nauczycieli, lekarzy, terapeutów i rodziców na temat autyzmu. Jesteśmy dumni z tak wysokiej oceny naszego przedszkola przez Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty, mobilizuje to nas do kontynuowania specyfiki pracy na rzecz dzieci zdrowych i tych o specjalnych potrzebach edukacyjnych”.
Zaproszeni goście po oficjalnym wręczeniu raportu i gratulacjach obejrzeli prezentację multimedialną przedstawiającą dorobek przedszkola w zakresie edukacji, rewalidacji, opieki i wychowania dzieci, tradycji przedszkolnych i współpracy ze środowiskiem. Prezentacja ta była potwierdzeniem realizacji wymagań stawianych przedszkolu. Dzieci z grup masowych i specjalnych zachwyciły także widzów swoim występem artystycznym, podczas którego zaprezentowały umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Pokaz ten był odzwierciedleniem różnych form aktywności dzieci, które na co dzień stosowane są w Przedszkolu Niepublicznym „Smyk”.
W ubiegłym tygodniu wszystkie dzieci z naszego przedszkola doświadczały zimy biorąc udział w porannym kregu.Przedszkolaki stymulowały swoje zmysły poprzez powitanie i pożegnanie piosenką, skupienie uwagi na płomieniu świecy, odgadywanie zagadek, dotykanie lodu i zimnej wody, granie na trójkącie, a także smakowanie lodów i cukierków miętowych oraz przykrywanie się chustą. Nastrój zajeć dopełniła ciemność i unoszący się wokół miętowy zapach.
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia grupa "Wiewiórek" przedstawiła Jasełka dla całego przedszkola. Następnie wszyscy podzieliliśmy się opłatkiem i zasiedliśmy do wigilijnego stołu, aby skosztować świątecznych przysmaków. Przedszkolaków odwiedził również Święty Mikołaj, który obdarował dzieci upominkami! Wspólne kolędowanie i biesiadowanie wprowadziło nas w bardzo świąteczny nastrój!
Z okazji święta górniczego, tak zwanej "Barbórki", nasze Smyki miały przyjemność gościć w przedszkolu dwóch górników z Inowrocławskich Kopalni Soli. Panowie przybyli do przedszkola w tradycyjnych górniczych mundurach, pokazali dzieciom symbole górnicze i objaśnili ich znaczenie. Przedszkolaki miały możliwość przymierzenia górniczej czapki, a także posmakowania baryłki soli. Dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia z górnikami, a w podziękowaniu za wizytę i ciekawe opowieści podarowały gościom własnoręcznie wykonane laurki.
4 grudnia w naszym przedszkolu było czerwono od Mikołajkowych czapek i rumieńców na twarzach dzieci, które pojawiały się na widok Świętego Mikołaja. Przedszkolaki zaprezentowały przybyszowi z Laponii wiersze i piosenki, a także specjalnie przygotowaną dla niego pracę plastyczną. Nasz gość bawił się razem z dziećmi przy muzyce, a następnie obdarował przedszkolaki upominkami. Smyki z pewnością na długo zapamiętają te przemiłą wizytę!
3 grudnia z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w naszym przedszkolu odbyły się integrujące zajęcia kształtujące empatię. Dzieci z grup masowych wraz z dziećmi z grup specjalnych miały okazję do bliższego poznania się oraz wspólnej zabawy. Podczas zajęć przedszkolaki poznały różne rodzaje niepełnosprawności, a także miały okazję poczuć trudności, z jakimi na co dzień borykają się osoby z niepełnosprawnością dotyczącą poruszania się, rozumienia, widzenia i słyszenia. Dzieci próbowały między innymi zrozumieć sens zdań składających się z wielu powiedzeń, zaśpiewać piosenkę po francusku, odgadnąć polecenia wydawane za pomocą obrazków oraz hasła pokazywane przez kolegów. Przedszkolaki miały również okazje spróbować swoich sił w nawlekaniu korali na sznurek i układaniu wieży z klocków z zawiązanymi oczami, a także w przejściu przez tor przeszkód ze skrępowanymi nogami.
3 grudnia 2015 r. W grupie wiewiórek odbyły się warsztaty z rodzicami. Wykonywaliśmy piękne ozdoby choinkowe :)
Atmosfera świąteczna zagościła już u nas!
Nasze przedszkole po raz kolejny odwiedził Teatr FRAJDA. Dzieci miały możliwość obejrzeć przedstawienie pod tytułem „Poczta Świętego Mikołaja”. A na tej poczcie w okresie przedświątecznym wszyscy pracowali pełną parą, Elfy wprost uwijały się w robocie. Nagle natrafiły na list od niegrzecznego dziecka... Zgodnie z zasadami list powinien zostać zniszczony. Elfka Krysia nie mogła pogodzić się z faktem, że jakieś dziecko nie dostanie prezentu, wpadła więc na pewien pomysł… Czy udało jej się wybrnąć z tej trudnej sytuacji? Ależ tak, a dzięki temu dzieci świetnie się bawiły i przy okazji dostały lekcję dobrego wychowania!
Dnia 27 listopada w naszym przedszkolu odbyły się Andrzejki. Panie wcieliły się w rolę cyganek przybyłych z odległych krain, aby dostarczyć dzieciom mnóstwa zabawy. Przedszkolaki miały okazję poznać tradycję wróżb andrzejkowych, a następnie w nastrojowej scenerii i blasku świec magiczna kula przepowiadała im przyszłość. Dzieci wróżyły sobie również z butów, serduszek, kolorów, kubeczków, a także rzucały magiczną kostką i lały wosk przez klucz Andrzeja. Sala Doświadczania Świata tym razem przemieniła się w salę dyskotekową, na której dzieci miały możliwość tanecznego szaleństwa pod kierunkiem przedszkolnego DJ. Na zakończenie każda z grup otrzymała z rąk cyganek gałązkę wiśniową, która zgodnie z tradycją powinna rozwinąć pączki do Świąt Bożego Narodzenia i spełnić wszystkie dziecięce marzenia!
26.11.2015 r. nasze przedszkolaki odwiedziły Fabrykę Bombek w Gnieźnie. W trakcie zwiedzania poznały cztery działy Krainy Bombek. W dziale, o zagadkowej nazwie DMUCHALNIA, dzieci zobaczyły jak podgrzewa się szkło, z którego powstają szklane bombki. W dziale SREBRZALNIA przedszkolaki zgłębiły tajniki magii, ponieważ to tutaj szklane kule jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, posrebrzały się od środka. W kolejnym dziale, w LAKIERNI, Smyki podglądały jak srebrne kule nabierają pięknych barw. W DEKORATORNI, dzięki niepowtarzalnym ręcznie malowanym wzorom, bombki nabierały wyjątkowego wyglądu. Po zwiedzaniu i obserwacji cyklu produkcji bombek, dzieci miały możliwość uczestniczenia w warsztatach plastycznych, gdzie samodzielnie malowały i dekorowały bombki nadając im unikalny i niepowtarzalny wygląd. Na pamiątkę dzieci otrzymały własnoręcznie udekorowane bombki i specjalnie wykonane dla nich bombki z ich własnym imieniem.
25.11.2015 r. Smyki z grupy Biedronek i Wiewiórek uczestniczyły w Święcie Pluszowego Misia organizowanym w Hali Widowiskowo- Sportowej w Inowrocławiu. Atmosfera radości udzieliła się wszystkim przedszkolakom dzięki wspólnej zabawie ze swoimi ukochanymi pluszowymi przyjaciółmi!
 
 
Kolejny raz aktorzy z teatru FRAJDA gościli w naszym przedszkolu. Tym razem przyjechali do nas z przedstawieniem pod tytułem „Świnka Chrumcia” w zabawny sposób przedstawiając perypetie bohaterki, która nie przepadała za kąpielą i myciem zębów, więc robiła wszystko, aby uniknąć tych czynności. Jej przyjaciółka Stefka, mama i dwie szalone higienistki podejmowały próby przekonania Świnki Chrumci do zmiany swoich złych przyzwyczajeń. Dzięki wesołym przygodom Świnki Chrumci z bakteriami i wirusami nasze przedszkolaki nie tylko świetnie się bawiły, ale również otrzymały pouczające wskazówki i motywację do dbania o higienę. Dziękujemy za fantastyczną zabawę! Z niecierpliwością czekamy na kolejne przedstawienie!
03.11.2015 r. Inowrocław- miasto na Kujawach. W ramach edukacji patriotycznej Smyki z grupy I- Biedronki i III- Wiewiórki wybrały się na pieszą wycieczkę do Chaty Kujawskiej. Zapoznały się z tradycjami regionu, strojami, i regionalnym  wystrojem chaty.
Korzystając z okazji dzieci  zwiedziły  Palmiarnię zachwycając się pięknymi roślinami. 
Smyki Kubusiowymi Przyjaciółmi  Natury!
W ramach poszerzania wiedzy na temat przyrody i kształtowania postaw proekologicznych, dzieci z grupy I- Biedronki i grupy  III- Wiewiórki
8 października  2015 wybrały się do Centrum Ekologii w Inowrocławiu. Smyki utrwalały znajomość pojęcia ekologia, rozwijały zainteresowanie przyrodnicze i zaspokajały swoją ciekawość świata. Dzieci uzyskały tytuł Małego Ekologa- Przyjaciela Przyrody

Dzieci z Przedszkola Niepublicznego Smyk w Inowrocławiu, podczas "Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka" w Hali Widowiskowo – Sportowej w dniu
21 wrzesnia 2015 r. wzięły udział w przedszkolnej grze miejskiej pod hasłem LUBIĘ MOJE MIASTO. 
By dowiedzieć się, gdzie i w jakim celu trzeba będzie się udać, należało zakręcić kołem szczęścia. Zadaniem "Smyków" było, wypożyczyć z Biblioteki Miejskiej w dowolnym punkcie Inowrocławia książkę Gilbert Delohaye/Wandy Chotomskiej, pt."Martynka poznaje świat". W tym celu dzieci cztero- i pięcioletnie w dniu 5 października 2015 r.odwiedziły Bibliotekę Miejską im. Jana Kasprowicza przy ul. Wilkońskiego w Inowrocławiu. Podczas pobytu Panie przybliżyły dzieciom zawód bibliotekarza, omówiły zadania biblioteki i czytelni dla dzieci, zwróciły także uwagę na obowiązujące zasady zachowania się w tych miejscach. Potem przedszkolaki wysłuchały fragmentów opowiadania o "Martynce", a zainspirowane jej dalszymi przygodami, wypożyczyły tę książkę do naszego Przedszkola. To był dzień pełen wrażeń.
28 września nasze przedszkole odwiedziły policjantki z Wydziału Ruchu Drogowego Powiatowej Komendy Policji w Inowrocławiu. Podczas spotkania pod tytułem "Bezpieczna droga do przedszkola" Smyki dowiedziały się w jaki sposób bezpiecznie poruszac się po drodze. W podziękowaniu za wizytę panie policjantki otrzymały od przedszkolaków laurkę, natomiast dzieci zostały obdarowane odblaskami, dzieki którym staną się lepiej widoczne na drodze.
W czwartek 24 września smyki udały się na wycieczkę do Lasu w Balczewie. Smyki podążały Ścieżką Edukacyjną. Pan leśniczy przekazał mnóstwo ciekawych informacji na temat zwierząt i roślin zamieszkujących las. Smyki wróciły zmęczone ale i szczęsliwe. Takie wyjazdy pogłębiają wiedzę naszych kochanych przedszkolaków.
21 września Smyki wzięły udział w obchodach Dnia Przedszkolaka. Zorganizowanych na Hali Widowiskowo Sportowej.
18 września wszystkie Smyki wzięły udział w Akcji Sprzatania Świata pod hasłem "Wyprawa-Poprawa". Dzieci obejrzały prezentacje multimedialną zaznajamiajacą dzieci z tematyką sprzatania świata. Przedszkolaki uczyły się prawidłowo segregowac odpady, wrzucały śmieci do odpowiednich pojemników przeznaczonych na plastik, papier i szkło. Smyki złożyły rownież uroczystą przysięgę "Przedszkolaka- ekologa" i obiecały pamietac o przestrzeganiu zasad segregowania śmieci. Nastepnie wszytskie grupy otrzymały rekawiczki oraz worki na śmieci i wyruszyły sprzatać terez wokół przedszkola.
10.09.2015 odbył się festyn przedszkolny, na którym gościliśmy aktorów teatru FRAJDA z Torunia, którzy umilali nam czas prezentując przedstawienie o przezabawnym Smoku i Czarownicy uczącej dobrych manier. Nie zabrakło zabaw i konkursów dla dzieci i rodziców, a także wspólnych tańców i poczęstunku. Mamy nadzieję, że FRAJDA już niedługo ponownie zagości w naszym przedszkolu, a wszystkim gościom dziękujemy za wspólna zabawę! Obszerniejsza fotorelacja z festynu wkrótce na stronie przedszkola...
10.09.2015 r. w grupie "Myszek" zostały przeprowadzone zajęcia Metodą Dobrego Startu M.Bogdanowicz. Tematem przewodnim we wrzesniu jest piosenka "Jadą, jadą misie"...
"Misie" otrzymaly dzis dyplomy wysmienitych kucharzy, bo wykonaly przepyszna salatke z letnich owocow! Dzieci z pomoca pan zrobily zakupy, umyly owoce i pokroily je tworzac przepyszne danie! Bylo smacznie i zdrowo...
W dniach 25-27.08.2015 w "Smyku" odbyły się Drzwi Otwarte oraz dni adaptacyjne, podczas których nasi nowi przedszkolacy i ich rodzice mogli zwiedzic nasze przedszkole i wziąć udział w zabawach integracyjnych. Dzieci tańczyły, śpiewały, malowały, a takze bawiły się na przedszkolnym placu zabaw i odwiedziły Salę Doświadczania Świata. Po takich radosnych przezyciach z pewnością każdego ranka będą odważnie maszerować do przedszk
W upalny dzień dzieci z grup specjalnych wybrały się do inowrocławskiej Palmiarni. Przedszkolaki podziwiały tropikalne rośliny, ptaki i ryby. Ta miła wyprawa dała nam chwile wytchnienia w to gorące przedpołudnie.
Dnia 14.08.2015 dzieci z grupy „Pszczółek” i „Myszek” tworzyły kącik przyrody. Przedszkolaki doświadczały zabaw z ziemią, sadziły cebulki kwiatowe i podlewały je wodą. Od jutra z niecierpliwością będziemy obserwowali nasze sadzonki i wyczekiwali kolorowych kwiatów...
12.08.2015 Nasz przedszkolny plac zabaw zamienił się dzisiaj w wakacyjną plażę! Przedszkolaki doświadczały zabaw z wodą, usprawniały tor oddechowy dmuchając na kolorowe papierowe statki, brały udział z zabawach badawczych i sprawdzały czy przedmioty toną czy unoszą się na wodzie, barwiły wodę farbami, przelewały i odmierzały, a przede wszystkim świetnie się bawiły pluskając się w basenach jak rybki!
"Misie" i "Kotki" wspólnie wykonały plakat przypominajacy wakacje nad morzem. Przedszkolaki swietnie bawiły się malując palcami i stopami przy dźwiękach wakacyjnych piosenek.
 
 
Liczniki agnat.pl
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego