Listopad - Niepubliczne Przedszkole "SMYK" w Inowrocławiu

Grupy > Biedronki > Archiwum > 2013/2014 > Jak spędzalismy czas

Podczas spacerów po parku zastanawialiśmy się jakie zwierzęta w nim mieszkają. Nasze zainteresowania przyrodnicze rozwijaliśmy poprzez czytanie książek i wierszy poświęconych zwierzętom zamieszkującym parki. Aby przybliżyć ich wygląd i charakterystyczne cechy oglądaliśmy barwne ilustracje w Encyklopedii Zwierząt. Oglądaliśmy również filmy przyrodnicze i uczestniczyliśmy w licznych inscenizacjach i teatrzykach poświęconych mieszkańcom parku, podczas których poznawaliśmy ich zwyczaje. Na jesienne spacery często zabieraliśmy ze sobą lupę, dzięki której mogliśmy także dokładnie przyjrzeć się owadom zamieszkującym pobliskie parki.

W listopadzie nasze przedszkole organizowało konkurs międzyprzedszkolny na wykonanie albumu przyrodniczego pod hasłem „Poznajemy park i jego mieszkańców”. Celem konkursu było zainteresowanie dzieci wybranymi miejscami parku i jego mieszkańcami. „Smyki” również wzięły udział w konkursie i wykonały album ze zdjęciami z jesiennych spacerów do parku, a zdjęcia w albumie ozdobiły ramkami wykonanymi różnymi technikami plastycznymi. Zwycięzców konkursu zaprosiliśmy do naszego przedszkola, gdzie odbyło się wręczenie nagród i dyplomów.

Rozpoczęliśmy również akcję dokarmiania ptaków. Dzieci poznały nazwy ptaków, dowiedziały się co jedzą zimą i chętnie podczas spacerów obserwowały ich zachowania i dokarmiały swoich skrzydlatych przyjaciół. Podczas dokarmiania ptaków dzieci uświadomiły sobie, że bez ich pomocy wiele z nich mogłoby nie przeżyć trudnych zimowych warunków. Na zajęciach artystycznych powstawały pomysłowe prace przedstawiające różne sposoby dokarmiania ptaków. Bliższe poznanie potrzeb i możliwości pomocy ptakom zimą było doskonałą okazją do kształtowania u dzieci odpowiedzialności oraz wrażliwości na losy zwierząt.

Dopełnieniem kształtowania u dzieci odpowiedzialności oraz wrażliwości na losy zwierząt było spotkanie z niezwykłym gościem strażnikiem leśnym z Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, który odwiedził „Smyki” w przedszkolu. Strażnik opowiedział przedszkolakom jak przyroda przygotowuje się do nadchodzącej zimy, jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy, a także jak i czym dokarmiać zwierzęta i ptaki szczególnie w okresie zimy. Oglądając prezentację multimedialną oraz słuchając ciekawych opowieści strażnika leśnego, dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat  ptaków zamieszkujących lasy i parki, poznały nazwy ptaków, dowiedziały się mnóstwo ciekawostek o sposobie ich dokarmiania zimą. Dzieci mając tak bogatą wiedzę na temat odpowiedniego pożywienia dla ptaków doskonale wiedzą jaki przysmak zostawić w karmniku, pięknym prezencie, który otrzymały od swojego gościa strażnika leśnego.