EEG Biofeedback

EEG Biofeedback to profesjonalny trening mózgu, jest to rodzaj psychoterapii instrumentalnej, za pomocą której trenowana osoba może zmieniać w sposób celowy swoją czynność psychiczną oraz fizjologiczne wzorce czynności mózgu. Neurofeedback jest częścią Biofeedback i służy do trenowania elektro-chemicznych procesów mózgu, zapis ten służy do oceny aktualnego wzorca fal mózgowych.
W wielu neurologicznych oraz psychiatrycznych zaburzeniach obserwuje się występowanie nieprawidłowego zapisu EEG. Treningi EEG Biofeedback umożliwiają modyfikację zaburzonych rytmów, ich normalizację i optymalizację oraz wytworzenie nowego, pożądanego wzorca reagowania.
Trening polega na tym, iż w odpowiednio wymierzonych punktach przyklejane są dwie elektrody miseczkowe oraz na uszy zakładane są elektrody uszne. 
Następnie terapeuta wybiera jedną ze stymulacyjnych plansz graficznych, która prezentowana jest na monitorze pacjenta, a terapeuta obserwuje zarówno plansze stymulacyjną oraz wskaźniki i parametry potrzebne do kontrolowania treningu czyli wykresy fal. Celem treningu jest polepszenie czynności bioelektrycznej mózgu wraz z ukierunkowaniem i wzmocnieniem koncentracji uwagi, hamowania stanów nadmiernego pobudzenia prowadzącego do zaburzeń funkcji poznawczych.
 
Źródło: Materiały szkoleniowe EEG Biofeedback –EGOMED